Kulturní dům

Nova Civitas: Žďárský swingový orchestr

Rubriky: Kulturní dům
/ Eva Kulková

Žďárský swingový orchestr vznikl bezmála před třiceti lety rozšířením obsazení původního divadelního orchestru městského divadla ve Žďáru nad Sázavou. Ten pod vedením kapelníka Karla Šulce …

Nova Civitas: Žďárský swingový orchestr

Žďárský swingový orchestr vznikl bezmála před třiceti lety rozšířením obsazení původního divadelního orchestru městského divadla ve Žďáru nad Sázavou. Ten pod vedením kapelníka Karla Šulce doprovázel jedno z nejúspěšnějších divadelních představení žďárského ochotnického souboru – hru Voskovce a Wericha Nebe na zemi. Po ukončení divadelních představení zahájil orchestr svoje účinkování na dlouhé řadě koncertů, plesů, přehlídek a vystoupení v širokém regionu. Pod vedením Novoměšťáků Luďka Kirchnera a později Oldřicha Šulce se v orchestru postupně vystřídalo více než padesát muzikantů a jeho kapelníci vytvořili přes dvě stovky aranží. Tento široký repertoár obsahuje v současné době nejen
slavné swingové standardy, ale také celou řadu úprav populárních písniček druhé poloviny dvacátého století i skladeb současných.

Dnes tento amatérský orchestr vede kapelník František Šimek a počet stálých členů se ustálil na šestnácti, včetně zpěváků Marty Řezníčkové a Michala Kmenta. V širokém okolí je prakticky jediným big bandem, který hraje v klasickém obsazení. Většina muzikantů orchestru účinkuje současně i v jiných hudebních skupinách a bandech, a tak swingový orchestr omezuje své účinkování pouze na několik málo vystoupení v roce.

Pro vystoupení na slavnostech Nova Civitas nacvičuje orchestr výběr z klasických „swingovek“ hraných i v dnešní době prakticky po celém světě a také řadu známých českých písniček v úpravách pro velkou kapelu. Poslechnout si je na náměstí přijďte v sobotu dopoledne.

tancirna-2019-2020nkz-odkazy-plesy-2024-bilaszif-leadermedin_logo