Radek Jaroš – Koruna světa – Afrika / Ruda Švaříček – Nová Guinea

Veronika Teplá  Sdílet článek na nebo

Radek Jaroš – Koruna světa – Afrika / Ruda Švaříček – Nová Guinea úterý 11. 2. 2020 v 18:00 hodin Kulturní dům Nové Město na …

Radek Jaroš – Koruna světa – Afrika / Ruda Švaříček – Nová Guinea

Radek Jaroš – Koruna světa – Afrika / Ruda Švaříček – Nová Guinea

úterý 11. 2. 2020 v 18:00 hodin

Kulturní dům Nové Město na Moravě, Tyršova 1001

Vstupné 180 Kč. Děti do 15 let, OZP/OZZ, důchodci 90 Kč.

Přednáška je benefiční – výtěžek akce bude věnován pro Domácí hospic Vysočina a Centrum Zdislava.

RADEK JAROŠ: Koruna světa – Afrika, její nejvyšší vrcholy i krásy přírody

Základ Koruny světa Radka Jaroše byl položen výstupem na Mount Everest v roce 1998. Již v roce 1994 vystoupil na Mont Blanc, někdy označovaný za nejvyšší vrchol Evropy. Na jaře 2016, kdy vlastní projekt zahájil, dosáhl vrcholu aljašské Denali – nejvyšší hory Severní Ameriky. Ten samý rok na podzim dojel na kolech na Kavkaz, pod Elbrus a následně vystoupil na jeho vrchol, čímž dosáhl nejvyššího bodu Evropy.

V roce 2017 absolvoval expedici na Mount Kosciuszko – nejvyšší vrchol pevninské Austrálie. Stejně jako u ostatních expedic Koruny Světa platilo, že cílem není pouze dosažení vrcholu, a tak po výstupu na nejvyšší vrchol absolvoval legendární extrémní cyklistický závod Crocodile Trophy v severní části Austrálie. V prosinci 2017 vyrazil směrem na nejchladnější a nejopuštěnější kontinent planety – Antarktidu a její nejvyšší vrchol Mount Vinson. Stanul na něm 25. prosince 2017. Na konci roku 2018 následovala expedice na nejvyšší horu Jižní Ameriky – Aconcaguu, na jejíž vrchol vystoupil 4. ledna 2019. Na podzim 2019 vystoupil i na nejvyšší horu Afriky – Kilimanjaro a stal se tak teprve šestým Čechem, který získal tzv. Korunu světa.

RUDA ŠVAŘÍČEK: Nová Guinea – svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje

NOVÁ GUINEA je nejexotičtější oblast planety. Ukrývá neznámé kouty lidí, kteří vstávají, když přijde světlo. Svou podobu znají jen z odrazu vodní hladiny. Za největší vymoženosti považují kostěný nůž, teslici, ratan k rozdělání ohně, luky a šípy k lovu a oštěpy k boji. Nikdy neviděli kolo. Tykve na přirození jsou jediné ”oblečení” mužů. Neprostupnější než změť lián je houština kouzel, viny a msty. Vstupujeme do arény, kde každý chybný krok, slabost i nedomyšlená reakce může přinést smrt. Do světa, o kterém jste si mysleli, že již neexistuje…

Na nejoblíbenější ostrov jsem zrealizoval desítky expedic. Po českém prvovýstupu na Carstensz přidáme magické ledovce Ngga Pulu, travers bájné Mandaly v neznámé bělobě map, druhá nejvyšší Trikora, přechod ostrova na jih, akce ke „stromových lidem“ Korowai a Kombai, Mt. Wilhelm a další expedice v obou zemích hranicí rozpůleného největšího tropického ostrova světa… Zatím poslední expedice sem byla rybářská akce s Jakubem Vágnerem.

Z Guineje jsme zrealizovali filmy LIDÉ V KORUNÁCH STROMŮ, PURURAMBO, CARSTENSZ… KNIHA NOVÁ GUINEA – TAMTAMY ČASU propojuje i největší legendy cestování – slavnou dvojici J.HANZELKA – M.ZIKMUND s legendárním etnografem M.STINGLEM. Téma posouvá i výstava stejného názvu TAMTAMY ČASU, kterou již rekordně shlédlo přes 700 000 spokojených návštěvníků.