Kulturní dům

Nova Civitas

Rubriky: Kulturní dům
/ Eva Kulková

Historie se prolne se současností na městských slavnostech v pátek 15. a v sobotu 16. června 2018. V pátek odpoledne vystoupí písničkář Jiří Schmitzer, Mario …

Nova Civitas

Historie se prolne se současností na městských slavnostech v pátek 15. a v sobotu 16. června 2018. V pátek odpoledne vystoupí písničkář Jiří Schmitzer, Mario Bihári s kapelou Bachtale Apsa a legenda českého punku skupina Visací zámek.

Do období první republiky bude částečně laděn až sobotní program, který připomene  jednu z návštěv prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka v našem městě. Od té, skoro na den přesně, letos uplyne 90 let. Novoměšťané vítali v roce 1928 „prezidenta Osvoboditele“ velice vstřícně. Plné náměstí mávajícího lidu, hodnostářů, zástupců spolků a církví, pět velkolepých slavobrán dle návrhu malíře Podlouckého nebo slavnostní oběd v tehdejší nazdobené sokolovně. Tak měli lidé tehdejšího prezidenta v oblibě.  Nové Město chce tuto významnou událost připomenout alespoň některými momenty z Masarykovy návštěvy a zároveň propojit historii se současností. Na Vratislavově náměstí se tak na provizorní táborové základně mohou návštěvníci dozvědět o vývoji skautingu, místní hasičské spolky představí práci s tehdejší hasičskou technikou, městem se projedou automobiloví veteráni, stejně jako doboví cyklisté při svých spanilých jízdách. Výstavu fotografií nejen z prezidentovy návštěvy určitě nevynechejte v Horáckém muzeu, v sobotu odpoledne zde také proběhne přednáška historika Národního muzea Mgr. Libora Jůna, Ph.D. s názvem Hradní fotoarchiv – fotografie z časů Tomáše G. Masaryka.

Nečekejte až dostanete hlad, včas si rezervujte tehdejší menu v restauraci v kulturním domě, který se nachází na místě sokolovny. Kolem 17. hodiny oznámí slavnostní fanfáry příjezd „tatíčka Masaryka“ v otevřeném automobilu a doufejme, že jej opět přivítá nadšený jásající dav.
Období první republiky bylo bohaté na hudební produkce. Žďárský swingový orchestr tedy přinese mnoho známých melodií a písní, nebude chybět ani dixieland a klasické houslové kvarteto výborných muzikantů z Národního divadla v Brně. Tato čtveřice vystoupí na netradičních místech a v několika blocích s dílem Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka nebo Bohuslava Martinů. Třešničkou na dortu pak bude večerní vystoupení Sester Havelkových a posléze kapely MoveBreakers, která nás svým electro-swingem přenese zpět do 21. století.

tancirna-2019-2020nkz-odkazy-plesy-2024-bilaszif-leadermedin_logo