Kulturní dům

Bohumil Hanč a Nové Město na Moravě a Vosto5

Rubriky: Kulturní dům
/ Veronika Teplá

V pondělí 14. února  k nám přijede pražské divadlo Vosto5 se svým představením Slzy ošlehaných mužů. S osudovým příběhem Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Kdo …

Bohumil Hanč a Nové Město na Moravě a Vosto5

V pondělí 14. února  k nám přijede pražské divadlo Vosto5 se svým představením Slzy ošlehaných mužů. S osudovým příběhem Bohumila Hanče a Václava Vrbaty.

Kdo byl vlastně Hanč a jak byl spojený s Novým Městem vás připravil náš muzejník Mgr. Libor Denk.

Bohumil Hanč se narodil 19. listopadu 1886 do tkalcovské rodiny na Benecku. Náležel k nové generaci lyžařů, která již nepatřila k samoukům, ale učila se jezdit ve škole nebo též v odborných lyžařských kurzech pod vedením norských instruktorů.

Počátek jeho bohaté závodní kariéry se datuje do roku 1907, kdy získal svůj první titul v běhu na lyžích. Sportovní úspěchy se brzy rozšířily v řadu významných vítězství a jiných úspěchů, a to na domácí i zahraniční scéně. Například v letech 1907–1912 byl nejúspěšnějším běžcem v zemích Koruny české, 1907–1909 suverénně zvítězil v 2., 3. a 4. závodě na 50 km, v rámci mistrovství zemí Koruny české pořádaném jako závod mezinárodní. Stal se sedminásobným mistrem Království českého. V roce 1907 zaběhl suverénně nejlepší čas v mezinárodním závodě v saském Annabergu.

Hančův milovaný sport se nakonec stal i jeho zkázou. Dne 24. března 1913 se na západních hřebenech Krkonoš konal 8. ročník padesátikilometrového mistrovského závodu v běhu na lyžích. Tato sezóna byla pro Hanče rozhodně úspěšná, neboť hned v několika závodech stanul na stupních vítězů. V osobním životě se ale situace tak ideálně nevyvíjela. Jeho týden starý syn nakonec podlehl zákeřné nemoci. Manželům se ale brzy dostalo dalšího požehnání v podobě dalšího dítěte. Když se Hanč dozvěděl, že bude mít dalšího syna, rozhodl se mu věnovat většinu svého volného času. Proto manželce slíbil, že se závoděním skončí. Ještě ale naposledy se rozhodl zúčastnit mistrovského závodu. Pozval na něj i svého dobrého přítele Václava Vrbatu.

Když závod odstartoval, teploměr ukazoval mimořádných 8°C, což závodníky vedlo k tomu, aby vyjeli pouze v košilích, bez čepic a rukavic. Nikdo v tu chvíli netušil, že během několika hodin dojde k rapidní změně počasí – silné vichřici a intenzivnímu sněžení. Všichni účastníci nakonec závod vzdali, tedy až na Hanče a Vrbatu. Tento krok se jim ale stal osudným, protože oba ve vánici nalezli smrt. Bezprostřední příčinou této tragédie bylo, že na kritickém úseku závodu nebyla hlídka, která již nemohla déle vydržet déšť a vichřici. Vzhledem k tomu se rozhodla své stanoviště opustit. Hanč i Vrbata poté shodou nešťastných okolností podlehli zraněním, které jim způsobil mráz a vyčerpání. Závod v běhu na 50 kilometrů, zařazený do programu mistrovství republiky, byl od roku 1925 označován jako Memoriál Bohumila Hanče. V roce 1926 se také běžel Hančův memoriál na připomenutí památky zesnulých sportovců v Novém Městě. Trať byla dlouhá 50 kilometrů a spočívala ve dvou 25 kilometrových okruzích.

Bohumil Hanč je s Novým Městem nejčastěji spojován v souvislosti s lyžařskými kurzy, které zde v letech 1911–1913 vedl. Jejich cílem bylo vylepšit schopnosti lyžařů a inspirovat nové sportovní naděje. Nutno podotknout, že o kurzy byl ve městě obrovský zájem. Například v prvním dni lyžařského kurzu, který byl uspořádán 14.–17. ledna 1911, cvičilo pod vedením B. Hanče 73 lyžařů. Místní reálka dokonce uvolnila v dny kurzu své žáky ze školního vyučování. Mezi účastníky bylo také 27 brněnských lyžařů, z toho tři ženy. Na jeho působení ve městě vzpomíná i básník a spisovatel Karel Viktor Červinka, jehož vzpomínky čtenářům předložil novoměstský sportovní lékař: MUDr. Karel Daněk:„ … 6.-7. ledna 1912, je Červinka podepsán ve fryšavské staniční knize jako účastník lyžařského kurzu, vedeného B. Hančem: rok nato vzpomněl na Hančovu smrt slovy: Naše město (píše tak o Novém Městě, za jehož občana se považoval) čítalo ho ke svým nejmilejším hostům. Dvěma lyžařským kurzům stál v čele. A za to je mu Nové Město zvláště vděčno. On byl tím, kdo našemu přirozenému, řekl bych improvizovanému lyžaření dal styl … Byl neúnavný a nedovolil zbytečně mařiti čas. Hodiny cvičení střídal s výlety do hor a lesů, které miloval.“ Hančovy lyžařské kurzy v Novém Městě ukončila až předčasná smrt v roce 1913. Jejich vedení poté převzal významný novoměstský závodník Ing. Karel Mrkvička. Ten byl Hančův vrstevník a také přítel. Měli možnost se seznámit na mezinárodních lyžařských závodech ve Vysokém nad Jizerou v roce 1911, kde proti sobě stanuli. Stejného roku se konaly i druhé lyžařské závody v Novém Městě na Moravě. Zde již Karel Mrkvička dokázal Bohumila Hanče i porazit.

Bohumil Hanč byl významnou osobností, která stála u bouřlivého rozvoje lyžařského sportu. Nové Město, které si ve sledovaném období budovalo značku významného lyžařského centra, se pro Hanče stalo místem, kde měl své přátele, závodil a vedl populární lyžařské kurzy. Jeho tragická smrt se stala předlohou pro různá knižní, divadelní či filmová ztvárnění.

tancirna-2019-2020nkz-odkazy-plesy-2024-bilaszif-leadermedin_logo