Kulturní dům

Válka na Ukrajině očima dokumentárního fotografa

začátek v 19:00 hod, konec v 20:30 hod
Kulturní dům, Nové Město na Moravě
 
Válka na Ukrajině očima dokumentárního fotografa

Největší válečný konflikt v Evropě od druhé světové války. Reportážní a dokumentární fotograf Vojtěch Dárvík Máca se věnuje Ukrajině dlouhodobě, přednáška zachycuje situaci na Ukrajině přesně rok před vypuknutím válečného konfliktu, od dubna 2021, kdy dokumentoval život běžných lidí ve vesnicích ležících na válečné linii v Doněcké oblasti. Tehdejší mapovaná oblast konfliktu zabírala území takzvané Doněcké oblasti od geografické úrovně města Doněck, až po přístavní město Mariupol. Hlavní důraz v této reportáži byl kladen na dokumentaci běžného života obyčejných lidí v oblasti válečné linie na ukrajinské straně bojů. Zachycuje města Avdiivka, Marjinka, Kramatorsk, Kosťantynivka, Mirne, Andriivka a Mariupol.

V letošním roce 19. února odjel na Ukrajinu znovu, s myšlenkou vytvořit reportáž porovnávající loňskou situaci s letošním rokem, kdy bylo na Ukrajinských hranicích již koncem ledna shromážděno na 170 000 ruských vojáků. V následujících dnech 24. února 2022 však vypukl nový mohutný válečný konflikt. Během dvou měsíců války projel autor téměř celou Ukrajinu od Mariupolu, Dnipra, Kyjeva, fotografoval a dokumentoval osvobození Irpinu, masové hroby v Buči. Dále navštívil města Hostomel, Borodyanku a Lvov.

Dokumentární prezentace a přednáška zahrnuje pozadí vzniku války na východní Ukrajině, politické motivy a střety zúčastněných stran v konfliktu a současnou podobu vedení války. Fotografická prezentace je obohacena vstupy autentických videí z válečné oblasti dokreslující celkovou dramatickou situaci a průběh prvních válečných měsíců.

Místa a oblasti zachycené v přednášce: Avdiivka, Marjinka, Kramatorsk, Kosťantynicka, Mirne, Andriivka, Mariupol, Luhanská lidová republika, Doněcká lidová republika, Dnipro, Kyjev, Černobyl, Irpin, Buča, Hostomel, Borodyanka, Lvov.

Vstupné dobrovolné.

Pořadatel

Novoměstská kulturní zařízení
Veronika Teplá
Zveřejnil/a 20. září 2022 v 12:32 hod. Veronika Teplá
 
 
tancirna-2019-2020nkz-odkazy-plesy-2024-bilaszif-leadermedin_logo