Kulturní dům

NOVODVORKY

začátek v 15:00 hod, konec v 20:00 hod
Nové Město na Moravě, Nové Město na Moravě
 
NOVODVORKY

Oživlé dvorky Nového Města na Moravě

V sobotu 22.5.2021 oživí pan Kulturák dvorky v Novém Městě na Moravě.

Výstavy, divadla, koncerty a workshopy druhého ročníku Novodvorků hledejte na dvorku Horáckého muzeu, Horácké galerie, Kafé 133, za bývalou ZUŠ, restaurace U pasáčka, a na zahradě evangelického kostela. Dvorky s programem můžete navštívit od 15:00 do 20:00 hodin. Všechny aktuální informace najdete u pana Kulturáka na facebooku a webu Nového Města.

 Program:

Dřevěné divadlo Honzy Hrubce

Zahrada Evangelického kostela

15:00 – Zvířátka a loupežníci

17.00 – O princi z knížky

19:00 – Tristan a Isolda

Dřevěné divadlo je divadlem jednoho herce. Jan Hrubec je absolvent DAMU, fakulty alternativního a loutkového divadla, obor herectví. Než založil své Dřevěné divadlo, prošel Studiem Ypsilon, pražským divadlem Minor, kladenským Lampionem i libereckým Naivním divadlem.

Václav Koubek

Kafé 133, 15:00

Český písničkář a harmonikář, spisovatel, herec, režisér, milovník života, trubadúr, svéráz, organizátor s jedinečnou schopností nadchnout, člověk!
Vystudoval vysokou školu strojní v Liberci. Pracoval pro televizi, jako asistent střihu, u filmu jako asistent režie, prošel řadou divadel a zůstal u svobodného povolání.
Proslavil se zejména jako živočišný písničkář s tahací harmonikou a vyprávěč rozverných příběhů ze života, jeho písně jako Pojď blíž nebo Hospoda zlidověly.
Jako herec se objevil i v Národním divadle (Zvony) a ve filmu (Keď hviezdy boli červené, Zvířata ve městě, Cesta pustým lesem, Mikola a Mikolko, Co chytneš v žitě, Čert ví proč, Na stojáka aj.). Momentálně vše sloučil do Vesnického klubu Chotěmice, odkud své písně, povídky, pohádky a připravované filmy rozesílá do klubů celé republiky.

Alfasrnec  – odešel do karantény

Ale nebojte se Manželé Soukupovi zaskočí a o koncert nepřijdete

Kafé 133, 18:30

ZEVL kvartet

Dvorek za bývalou ZUŠ, čp. 121,

16:00, 18:00, 19:00

ZEVL (ZuzanaEmaVěrkaLenka) je novoměstský dámský vokální pěvecký kvartet, který nemá žádná očekávání ani ambice, ale zpívá s neskonalým nadšením, z plného srdce i z plných plic. Těšit se můžete na písně folklórní (milují lidovky moravské, slovenské, ale třeba i finské), černošské spirituály i swing a také nějakou tu klasiku.

Výstava, koncerty a tvůrčí dílny

Dvorek Horácké galerie

15:00 – 20:00 venkovní výstava Galerie a tvůrčí dílny

17:00  Manželé Soukupovi unplugged

19:00  TRIO BAND

Žďárské kapely rozezní zámecké nádvoří Horácké galerie

Mlýnek, strašidelné podzemí, Děti čtou dětem

Dvorek Horáckého muzea, čp. 114

Součást areálu Horáckého muzea tvoří i dvorek, na kterém je v období hlavní sezóny v provozu pro většinu návštěvníků určitě nejzajímavější exponát – tzv. „mlejnek z Víru.“ Název pochází od vodního mlýnku, který postavil Vincenc Navrátil z Víru dětem na potoku u své chalupy. Během 30 let s pomocí svého syna Adolfa vytvořili rozsáhlý figurální soubor inspirovaný místním prostředím. Mlejnek je celý nově zrekonstruovaný. Ze dvorku pak můžete vstoupit do strašidelného podzemí. Vždy v celou a v půl pouštíme mlýnek, poté je zpřístupněno strašidelné podzemí.

Děti čtou dětem

16:00 Děti čtou dětem

18:00 Děti čtou dětem

Místní akční plán rozvoje vzdělávání II s dětmi přečtou tajemnou pověst z Novoměstska, po které budou následovat úkoly pro malé čtenáře i nečtenáře.

Pavel Remar, Rozmanité smetí aneb z Mistrova života

Dvorek Kafé 133

15:00 – 20:00

Mistr Mystik a Mykolog.

Tentokráte se dostává k divákovi kolekce Mistrových fotografií sestávající povětšinou z nejrůznějších zátiší.
Fotografické zátiší toť nelehký úkol jak v tvorbě, tak ve výkladu. Vidíme nové náboženství věcí, přísná frontalita záběru, kontrast mezi světlem a stínem a především kontrast mezi bezprostřední dosažitelností věcí a neurčenou dálkou, mezi zde a nekonečným prostorem. Předložený obraz se výrazně liší od zátiší malířského, u fotografie se výrazněji projevuje jakási „nalezenost“ či „spatřenost“ scény a do pozadí ustupuje promyšlená aranžovanost“. Fotografické zobrazení je tak nepochybným svědectvím, že věci skutečně BYLY, skutečně ležely na fotografově stole, divák se stává svědkem minulého děje, a to právě i „děje“ skrytého v zátiší. Zde tedy leží Mistrův život ve věcech a místech, je jen na Vás, drazí návštěvníci, jak se s tím utkáte.

Dita Novotná, Zašoupnuté obrázky

Dvorek restaurace U pasáčka, čp. 15

15:00 – 20:00

Dita Novotná vystudovala uměleckou školu obor umělecký odlévač na Střední průmyslové škole slévárenské v Brně a nyní se věnuje především kreslenému humoru a ilustraci. Žije a tvoří ve vesnici Křídla na Vysočině a její ilustrace znáte mimo jiné z plakátovacích ploch v okolí Nového Města na Moravě.

Pořadatel

Novoměstská kulturní zařízení
Daniel Šimek
Zveřejnil/a 14. květen 2021 v 19:27 hod. Daniel Šimek
 
 
tancirna-2019-2020nkz-odkazy-plesy-2024-bilaszif-leadermedin_logo